Portal Radia Travel jest w trakcie przebudowy
Wkrótce przedstawimy Wam zupełnie nową stronę internetową oraz radiową ramówkę


Legenda o dziwnym cudzie w Nysie

Zdarzyło się to w czasie wojen między Marią Teresą a Fryderykiem Wielkim. W roku 1741 Prusacy zdobyli Nysę. Wtedy też wojska austriackie próbowały odzyskać miasto. Oblężyły Nysę, silnie ją bombardując.Wiele świątyń uległo zniszczeniu, jedynie kościół Św. Krzyża pozostał bez śladów walki. Pewnego dnia, dzwonnik kościoła św. Krzyża znalazł pod ścianą kilka pocisków artyleryjskich (były to armatnie kule z żelaza, mające w środku otwór wypełniony prochem oraz lont, który powinien się zapalić podczas wystrzału).
W niszy tej ściany znajdowała się figura Matki Boskiej. Ponieważ pociski nie wybuchły, uznano ten fakt za cud. Pobożni mieszkańcy Nysy zaczęli gromadzić się na modlitwach przed tą figurką. Z czasem ozdobiono ją szatami i drogimi szlachetnymi kamieniami.
Po kilku dniach rozgłosu o cudzie okazało się, że kosztowne szlachetne kamienie znikły. Oburzyło to wielu mieszkańców Nysy, którzy szybko znaleźli winowajcę. O ten czyn podejrzewali pewnego żołnierza. Widziano go często modlącego się przed figurką. W rzeczach żołnierza znaleziono owe szlachetne kamienie. Z tego powodu aresztowano go i osadzono w więzieniu. Nie zlitowano się nad nim. Za kradzież dokonaną przez żołnierza, wyznaczono mu karę śmierci.

Żołnierz jednak nie przyznał się do winy. Wręcz przeciwnie. Oświadczył przed sądem wojskowym, że to on osobiście otrzymał w prezencie od samej Matki Boskiej owe szlachetne kamienie. Była to nagroda za jego pobożność. Czuł się niewinny. Sprawa ta dotarła do króła pruskiego, Fryderyka Wielkiego, gdyż właśnie jemu przysługiwał ostateczny głos w sprawie wyroku śmierci na żołnierzu. Król jednak znany z wolnomyśli-cielskich poglądów, postanowił sprawę zbadać. Powołał specjalną kościelną komisję złożoną z katolickich duchownych. Miała ona królewskie polecenie wydać opinię, czy taki cud byłby możliwy. Komisja oświadczyła, że możliwe są różne cuda, dzięki wstawiennictwu Matki Boskiej, lecz akurat w tym przypadku nie można udowodnić ani zaprzeczyć jego zaistnienia.

Opinia komisji spowodowała, że król pruski oświadczył, iż z powodu braku dowodów zaprzeczających zaistnieniu cudu, należy puścić wolno żołnierza. Król dodał, że na przyszłość oficjalnie zabrania mu pobierania jakichkolwiek prezentów od Matki Boskiej. Oczywiście, była to na swój sposób ironia wyrażona przez króla, który znany był z wrogości wobec katolików, a sam, jako zagorzały protestant śmiał się z opowieści o cudach.

Trudno powiedzieć, dlaczego król pruski kazał uwolnić swojego żołnierza. Jedno jest wiadome - przez ten czyn poniżył nyskich katolików. Z bólem serca przyjęli oni wiadomość, że z braku powodów zaprzeczających zeznaniom żołnierza, puszczono go wolno. Historia zna wiele przypadków poniżania katolików przez króla pruskiego, Ferdynanda Wielkiego. O nim to krążyły różne anegdoty i przedziwne historie. Owa nyska legenda nie jest jedyna na Śląsku. Fryderyk Wielki słynął z tego, że kpił sobie z każdej katolickiej świętości. Na przykład zwiedzając sanktuarium w Bardzie, zapyta! tamtejszego przeora, czy cudami słynąca figurka może też dla niego coś uczynić. Przeor nie mógł zaprzeczyć. Z tego względu król zażyczył sobie, aby zdarzył się cud ,i żeby Matka Boska przywróciła mu młodość. Takie poczucie humoru i ironiczny styl bycia posiadał Fryderyk Wielki.

 

Komentarze  

 
#13 Dakota 2015-05-06 04:28
Here is my webpage - tarek obaid (Dakota: http://Odtur.pl/zagraniczne-linki/109-slowacja/slowacja-zamki-i-warownie/572-slowacja-zamek-streczno.html)
Cytować
 
 
#12 Agnieszka 2014-04-13 16:49
Cytuję NATI:
TO JEST POJEBANE NA 10000000000%!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!! :lol:

Żal mi cię, jakieś dzieci tu piszą i chcą zabłysnąć pisaniem takich rzeczy. Ten świat schodzi na psy, a ta 9-latka również...
Cytować
 
 
#11 NATI 2014-02-12 08:45
TO JEST POJEBANE NA 10000000000%!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!
Cytować
 
 
#10 NATI 2014-02-12 08:35
jak mam to napisać to durne
Cytować
 
 
#9 NATI 2014-02-12 08:34
nie dobrze mi się robi od tego
Cytować
 
 
#8 NATI 2014-02-12 08:32
BLA,BLA ,
Cytować
 
 
#7 wojtek 2013-11-13 12:54
Cytuję wojtek:
co za lol;D

Cytuję Patryk:
:-|

Cytuję Patryk:
troche to długie a mam tego sie nauczyc na jutro :sigh:

Cytuję Patryk:
:-|

Cytuję Łukasz:
:-* Długie a mam się tego nauczyć na pamięć do odpytania jutro :cry:

Cytuję Łukasz:
:cry: :cry: :cry za trudne

Cytuję Łukasz:
:cry: :cry: :cry za trudne

Cytuję wojtek:
co za lol;D

Cytuję wojtek:
:sigh: dlamnie krutki można to przeczytaci w 5 mni haha :D

Cytować
 
 
#6 wojtek 2013-11-13 12:52
co za lol;D
Cytować
 
 
#5 wojtek 2013-11-13 12:49
dlamnie krutki można to przeczytaci w 5 mni haha
Cytować
 
 
#4 Łukasz 2013-04-23 19:48
:cry: :cry za trudne
Cytować
 
 
#3 Łukasz 2013-04-23 17:41
Długie a mam się tego nauczyć na pamięć do odpytania jutro
Cytować
 
 
#2 Patryk 2013-04-04 07:46
Cytować
 
 
#1 Patryk 2013-04-04 07:45
troche to długie a mam tego sie nauczyc na jutro
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Ciekawe...

Pod patronatem Radia Travel

Informator turystyczny

Województwo ZACHODNIOPOMORSKIE Województwo POMORSKIE Województwo WARMIŃSKO-MAZURSKIE Województwo PODLASKIE Województwo MAZOWIECKIE Województwo LUBELSKIE Województwo PODKARPACKIE Województwo ŚWIĘTOKRZYSKIE Województwo MAŁOPOLSKIE Województwo ŚLĄSKIE Województwo OPOLSKIE Województwo ŁÓDZKIE Województwo DOLNOŚLĄSKIE Województwo KUJAWSKO-POMORSKIE Województwo WIELKOPOLSKIE Województwo LUBUSKIE

Ostatnie komentarze

Wyjazdy studenckie
stat4u